10 نکته کلیدی برای افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت

زمان مطالعه: 16 دقیقه

سرعت سایت یکی از مهمترین مولفه های سئو می باشد. امروزه سرعت سایت به قدری اهمیت دارد که اگر سایت ما در چند ثانیه ابتدایی لود نشود کاربران زیادی را از دست خواهیم داد. ما می توانیم با افزایش سرعت سایت بازدید بیشتری را در سایت مان داشته باشیم و در نتیجه فروش خود را بیشتر از قبل کنیم. قطعاً هرچقدر که بتوانیم سرعت سایت خودمان را بیشتر کنیم انگیزه بیشتری داشته و به موفقیت های بزرگتری خواهیم رسید. امروز در قسمت هشتم آموزش سئو می خواهیم ۱۰ نکته کلیدی برای افزایش سرعت سایت را به شما آموزش دهیم.

آموزش افزایش سرعت وبسایت آن قدر مهم است که ممکن است در بسیاری از مقالات آموزشی سئو به آن برخورد کرده باشید. به عقیده ما یکی از دلایلی که کسب و کارها شکست می خورند نداشتن سایتی بهینه با سرعت مناسب است. اگر به دنبال بالا بردن سرعت سایت خودتان هستید ما به شما کمک خواهیم کرد تا با خواندن این آموزش به خواسته خود برسید.

کند بودن سایت = شکست در کسب و کار

گوگل در ساختار جدید سرچ کنسول یک منو اختصاصی را به سرعت وب سایت و تجربه کاربری در آن اختصاص داده است. پس از این مسئله تایید می کند که سرعت بارگذاری سایت به یکی از اصلی ترین نکات در سئو تبدیل شده است. همچنین در سال ۲۰۲۱ با افزایش سرعت اینترنت و دسترسی تمامی کاربران به تجهیزات پیشرفته مسئله مورد بحث ما اهمیت بیشتری نسبت به قبل دارد.

همچنین رقبای ما تمام تلاش خود را می کنند تا با استفاده از ابزارها و یا کد نویسی اختصاصی سرعت بارگذاری سایت خودشان را افزایش دهند. پس با توجه به رقابتی که بین کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد باید گفت که اگر سایت کندی دارید که بهینه نیست به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. اما نگران نباشید ما در این آموزش به شما نکات کلیدی را خواهیم گفت که بتوانید سرعت سایت خود را چندین برابر کرده و در ابزارهای سنجش سرعت نمره بالایی بگیرید.

در تازه‌ترین بررسی ها توسط متخصصین سئو اثبات شده که فقط با افزایش یک ثانیه سرعت بارگذاری سایت می توانیم درآمد خود را به شکل چشم گیری افزایش دهیم. در این بررسی ها عنوان شده که با افت یک ثانیه ای سرعت بارگذاری سایت, حدود ۱۰ درصد از ترافیک ورودی به سایت ما کاهش پیدا خواهد کرد. به این معنی است که ۱۰ درصد از کاربران ما تحمل ندارند تا یک ثانیه برای بارگذاری سایت صبر کنند و پنجره مرورگر را خواهند بست!

پس با این بررسی ها می فهمیم که ما باید به افزایش سرعت سایت به عنوان یکی از اساسی ترین مسائل در سئو بپردازیم. با گذشت زمان و هر چه جلوتر حرکت کنیم توقع کاربران از ما بیشتر خواهد شد. پس بهتر است برنامه جامع و همیشگی برای این مسئله داشته باشیم. همیشه به این فکر کنید که کاربران شما چرا باید از وب سایت شما با وجود رقیبان زیاد بازدید کنند. مدت زمان زیاد برای لود شدن سایت می تواند یک دلیل بزرگ برای ترک سایت شما باشد.

به هر حال با تمام نکاتی که گفته شد هیچ توجیهی برای سرعت پایین وب سایت وجود ندارد. اگر می خواهید که زحمات شما هدر نرود و محتوایی که تولید می کنید دیده شود بهتر است ابتدا به فکر داشتن یک سایت استاندارد با سرعت بارگذاری مناسب باشید. در غیر این صورت رضایت کاربران را نخواهید داشت و همچنین موتورهای جستجوگر در رتبه بندی به شما سخت خواهند بود. گوگل به صورت رسمی اعلام کرده که سرعت بارگذاری سایت به یکی از اصلی ترین قسمت های سئو تبدیل شده است.

سرعت بارگذاری مناسب برای سایت

در سال ۲۰۲۱ سایت هایی که در کمتر از ۲ ثانیه لود شوند نمره بالایی دریافت می کنند. همچنین سایت هایی که سرعت بارگذاری آنها زیر ۳ ثانیه است استاندارد هستند. برای همین اگر سرعت سایت خودتان را با ابزارهای مختلف که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد تست کردید و نمره زیر 3 ثانیه را گرفتید نگرانی خاصی نخواهید داشت.

افزایش سرعت سایت

اما اگر سرعت لود شدن سایت شما بالاتر از ۳ ثانیه باشد باید به فکر بهینه سازی و رفع مشکلات احتمالی آن باشید. سایت هایی که سرعت بارگذاری صفحات آن به‌خصوص صفحه اصلی به بیش از 8 ثانیه برسد با مشکلات جدی مواجه هستند و بازدید کننده های زیادی را از دست خواهند داد. استفاده از قالب های استاندارد و همچنین ابزارهای کمکی به همراه یک سرور مناسب می تواند تا حدود زیادی مشکلات شما را حل کند که در ادامه به صورت کامل و با جزئیات به آموزش این مسائل خواهیم پرداخت.

اما جالب است به نتایجی که از بررسی وب سایت های مختلف و رفتار کاربران به دست آمده توجه کنید:

 • نزدیک به ۵۰ درصد از کاربران ترجیح میدهند سایتی که با آن سر و کار دارند در کمتر از 3 ثانیه بارگذاری شود.
 • در صورتی که زمان لود شدن سایت ما بیشتر از ۵ ثانیه باشد, بالای ۵۰ درصد از کاربران سایت ما را می‌بندند و حتی نمیخواهند دوباره به آن مراجعه کنند!!
 •  نزدیک به ۵۰ درصد از مدیران کسب و کارهای اینترنتی اعتقاد دارند که سرعت بارگذاری بالا باعث ایجاد مشتریان وفادار خواهد شد.
 • بیشتر از ۷۰ درصد از کاربرانی که به کسب و کار های اینترنتی سر می زنند در صورت مشاهده سرعت پایین و یا کند بودن سایت به سایت های رقیب مراجعه می کنند.
 •  سایت هایی که به فروش محصولات می پردازند و کند هستند ممکن است تا ۱۰ درصد از فروش خود را از دست بدهند.

یکی از راهکارهایی که می توان برای از دست ندادن کاربران استفاده کرد به کار بردن نوار پیشرفت و یا آیکون بارگذاری در سایت خود قبل از بارگذاری کامل سایت می باشد. به این صورت که وقتی سایت شما در حال بارگذاری است و به صورت کامل بارگذاری تمام نشده است, یک آیکون یا نوار پیشرفت به کاربران در وسط صفحه نمایش داده خواهد شد. در این صورت حداقل کاربران می دانند که چقدر باید انتظار بکشند تا سایت شما را ببینند. با این کار می‌توانید صبر آنها را بالا ببرید و از بستن صفحه توسط کاربران عجول و کم طاقت جلوگیری کنید.

یکی از مدیران سایت های فروشگاهی بزرگ گزارش داده بود که تنها با بهبود یک ثانیه ای سرعت بارگذاری وب سایت خود با افزایش ۲ درصدی مشتریان خود مواجه شده بود. توجه کنید که 2 درصد در فروشگاه‌های بزرگ عدد بسیار زیادی است و شامل مشتریان بسیاری می شود که می تواند سود قابل توجهی را نصیب شما کند. پس اگر در کسب و کار خودتان جدی هستید و آینده خوبی را برای سایت خودتان پیش بینی می کنید بهتر است از ابتدا به فکر این مسائل باشید تا در آینده دغدغه مشکلات فنی را نداشته باشید.

بزن بریم!  بهترین سیستم مدیریت محتوا

یکی از نکات جالبی که چند سال پیش اتفاق افتاد این بود که خود گوگل دچار یک مشکل ساده در سایت خود شد. با  پدید آمدن این مشکل به ظاهر ساده ای که باعث شده بود چند ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحه اصلی گوگل به وجود بیاید نزدیک به ۱۵ درصد از ترافیک برای چند روز از دست رفت! می توانید تصور کنید که ۱۵ درصد از ترافیک گوگل چه عدد بزرگی خواهد شد. جالب تر اینکه این اشکال فنی ساده در طی یک ساعت رفع شد اما از دست دادن ترافیک تا چند روز ادامه دار بود.

در یک مثال دیگر مرورگر موزیلا فایرفاکس سرعت بارگذاری سایت خودش را بهتر از قبل کرد و در آمار جالب توجه تعداد دانلودهای این مرورگر نزدیک به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد. در نتیجه در طول یک سال بیش از ۱۰ میلیون نسبت به قبل افزایش دانلود فایل مرورگر را داشتند.

چک کردن سرعت سایت

ممکن است ما متوجه سرعت پایین بارگذاری سایت خود نباشیم. دلیل آن این است که کش مرورگر باعث شده است که ما متوجه سرعت پایین سایت خود نشویم. زمانی که ما برای اولین بار از یک سایت دیدن کنیم مرورگر ما بخش‌هایی از آن سایت را در خود ذخیره میکند تا در دفعات بعدی لازم نباشد آن بخش ها بارگذاری شوند. به این بخش های ذخیره شده کش (CASH) گفته می شود. بنابراین شما نمی توانید با مرورگر خودتان و در حالت عادی سرعت سایت خود را اندازه بگیرید.

برای حل این مشکل می خواهیم ابزارهایی را به شما معرفی کنیم که بتوانید سرعت سایت و اشکالات احتمالی آن را بررسی و حل کنید. در این بخش 3 ابزار معروف و کاربردی برای سنجش سرعت سایت را به شما معرفی می کنیم.

 1. ابزار PageSpeed Insights
  یکی از ابزار های گوگل برای تست سرعت سایت است. این ابزار سرعت سایت ما را برای تلفن های همراه و همچنین کامپیوترها به صورت جدا محاسبه می کند و نمره ای را به آن می دهد.افزایش سرعت سایت
 2. ابزار sitechecker
  یکی دیگر از ابزار ها برای سنجش میزان سرعت سایت ما به همراه راهکارهایی برای رفع مشکلات سایت. این ابزار نیز سایت ما را هم از طریق تلفن همراه و هم از طریق کامپیوتر به صورت جداگانه تست می کند.
  افزایش سرعت سایت
 3. ابزار Gtmetrix
  یکی از محبوب ترین ابزارهای تست سرعت سایت که کاربران زیادی در ایران و جهان با آن آشنا هستند. با عضویت در سایت Gtmetrix می‌توانید سایت خود را توسط سرور های مختلف و در کشورهای زیادی تست کنید. در صورت عضو نشدن به صورت پیش فرض سایت شما از طریق سرور کانادا بررسی می شود. پیشنهاد میکنیم سرور لندن را برای بررسی انتخاب کنید.
  افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت با 10 نکته کاربردی

روش های بسیار زیادی برای افزایش سرعت سایت در منابع مختلف وجود دارد. در این آموزش می خواهیم مهمترین و کاربردی ترین نکات ممکن برای این کار را به شما آموزش دهیم. این نکات به شکل کاملا ساده بیان شده‌اند تا به راحتی در سایت پیاده سازی شوند. اگر نکات گفته شده را با دقت یاد بگیرید و آنها را در سایت خودتان اعمال کنید شاهد کاهش سرعت لود سایت و افزایش نمره خود در سایت هایی مثل GTMetrix خواهید بود.

1. بهینه کردن تصاویر سایت

یکی از مهمترین عواملی که در کاهش سرعت بارگذاری سایت پیشنهاد می شود بهینه کردن تصاویر در صفحات مختلف سایت می باشد. برای اینکه یک سایت با سرعت بارگذاری مناسب داشته باشیم باید حواسمان به حجم آن باشد. از آن جایی که تصاویر بخش بزرگی از حجم صفحه را شامل می‌شوند بهتر است از آن‌ها با سایز مناسب استفاده کنیم.

افزایش سرعت سایت

برای تصاویری که پس زمینه ندارند و به اصطلاح تصاویر گرافیکی هستند از فرمت PNG و برای تصاویر دیگر که دارای پس زمینه هستند از فرمت JPG استفاده کنید. پیشنهاد می شود که با کمک فتوشاپ قبل از بارگذاری تصاویر در سایت آن ها را بهینه کنید. در این نرم‌افزار بعد از باز کردن تصویر می توانید از منوی فایل گزینه Export را انتخاب و سپس روی گزینه save for web کلیک کنید. در پنجره باز شده می توانید سایز و فرمت تصویر را تغییر بدهید و همچنین برای کاهش حجم آن می توانید کیفیت را عوض کنید. سعی کنید تصاویر خودتان را با حجمی پایینتر از ۱۰۰ کیلوبایت بارگزاری کنید.

2. انتخاب هاست یا سرور مناسب

معمولاً اولین چیزی که بعد از انتخاب دامنه برای سایت انتخاب میکنیم هاست یا سروری است که سایت ما روی آن میزبانی می شود. برای اینکه سایتی با سرعت بارگذاری بالا داشته باشیم باید در انتخاب هاست دقت زیادی داشته باشیم. خیلی از افرادی که به تازگی سایت خود را راه اندازی می کنند به دنبال هاست های ارزان قیمت و به صرفه هستند. این کار کاملا اشتباه و غیرحرفه‌ای است و می تواند باعث ضربه زدن به کسب و کار از همان ابتدای راه شود.

افزایش سرعت سایت

انتخاب درست شرکت میزبانی اهمیت بسیار زیادی دارد. شرکتهای میزبانی سرور را به صورت اشتراکی (هاست اشتراکی) به ما می دهند. در نتیجه بر روی یک سرور تعداد زیادی سایت میزبانی میشود. در خرید هاست اشتراکی باید دقت کنیم که از شرکتی این هاست را تهیه کنیم که سایت های کمتری را بر روی سرور خود میزبانی کند. هرچه تعداد سایتهای یک سرور کمتر باشد فشار کمتری روی آن قرار دارد و در نتیجه منابع بیشتری به هر سایت اختصاص داده می شود. همچنین در صورتی که سایت ما پیشرفت کرد و بازدیدکننده های زیادی را به خود جذب کرد بهتر است به فکر تهیه یک سرور اختصاصی برای خودمان باشیم.

سایت ما با هر میزان بهینه شدن و استاندارد بودن اگر هاست یا سرور مناسبی را نداشته باشد می تواند دچار مشکلات سرعت شود. در هنگام خرید هاست ضمن تحقیق در مورد آن شرکت به مشخصات سخت افزاری سرور دقت کنید و آن را با شرکتهای دیگر مقایسه کنید. همچنین از نظرات بقیه مشتریان که در سایت های مختلف درباره آنها گفته شده استفاده کنید تا بتوانید از تجربه بقیه کمک بگیرید. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله انتخاب هاست مناسب برای سئو را مطالعه کنید.

3. نصب افزونه ی کش روی سایت

هر بار که در مرورگر کاربر یک صفحه از سایت ما باز می شود اطلاعات زیادی دریافت و به کاربر نمایش داده می شود. این کار می تواند زمان زیادی را گرفته و سرعت بارگذاری سایت را کاهش دهد.

راه حلی که برای این مشکل وجود دارد استفاده از افزونه های کش می باشد. در صورتی که سایت شما وردپرسی باشد می توانید با نصب یک افزونه یا پلاگین که کش را برای سایت شما تولید می کند سرعت بارگذاری وب سایت خودتان را به شکل قابل توجهی افزایش دهید. این افزونه ها قسمت هایی از سایت که کمتر دچار تغییر می شوند را کش کرده و در حافظه سیستم ذخیره میکنند. در نتیجه وقتی کاربران وارد سایت ما می شوند لازم نیست پروسه دریافت اطلاعات را بگذرانند و به سادگی می‌توانند سایت ما را توسط مرورگر خودشان بارگذاری کنند.

بزن بریم!  انواع ریدایرکت در سئو

افزایش سرعت سایت

افزونه های زیادی برای افزایش سرعت در وردپرس نوشته شده اند. در لیست زیر به بهترین افزونه های افزایش سرعت در وردپرس اشاره می‌کنیم. بهتر است بعد از مقایسه این افزونه ها فقط یکی از آنها را در سایت خود نصب کنید. با توجه به کارایی مشابه نصب چندین افزونه به صورت همزمان نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه سرعت سایت شما را کاهش می‌دهد. بهترین افزونه های افزایش سرعت در وردپرس:

 1. افزونه WP Rocket
 2. افزونه W3 total cache
 3. افزونه Wp super cache
 4. افزونه Autoptimize

پیشنهاد ما به شما استفاده از افزونه WP Rocket می باشد که تمامی ویژگی های یک افزونه افزایش سرعت در وردپرس را دارا است.

4. کاهش تعداد افزونه های سایت

اگر سایت شما وردپرسی است و از این سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنید باید مراقب تعداد افزونه های نصب شده روی سایت خود باشید. همچنین به این نکته توجه کنید که ممکن است یک سایت با تعداد ۱۰ افزونه سرعت بیشتری نسبت به یک سایت با فقط یک افزونه داشته باشد. پس علاوه بر تعداد, سرعت خود افزونه ها هم اهمیت زیادی دارد. پس از افزونه های سنگین یا دارای کد نویسی غیرحرفه ای خودداری کنید. در صورتی که سایت شما به دلیل وجود این نوع از افزونه ها سرعت بارگذاری پایینی دارد بهتر است با حذف و جایگزینی آنها سایت خود را بهینه کنید.

در صورتی که نمی دانید کدام افزونه باعث کاهش سرعت سایت شما شده می توانید به صورت یک به یک افزونه ها را غیرفعال کنید. هرجا با غیرفعال کردن یکی از افزونه ها تغییر مثبتی را در سرعت بارگذاری سایت خود مشاهده کردید بهتر است برای تعویض کردن و جایگزینی آن افزونه اقدام کنید.

5. استفاده از قالب استاندارد

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل در تعیین سرعت بارگذاری وب سایت, قالب یا تم سایت ما می باشد. هرچقدر که قالب ما بهتر و حرفه ای تر کد نویسی شده باشد می‌توانیم سایت سریعتری را داشته باشیم. بعضی از قالب هایی که به صورت غیر حرفه ای کد نویسی شده اند و دارای کدهای اضافی و سنگین در خود هستند باعث کاهش سرعت وب سایت ما می شوند.

همچنین قالب های غیر استاندارد با افزونه ها و یا المان های دیگر هماهنگ نیستند و ما را دچار مشکل می کنند. بهتر است از همان ابتدا یک قالب مناسب و معروف که سبک و ساده و در عین حال حرفه ای طراحی شده را انتخاب کنیم. در صورتیکه میخواهیم قالب اختصاصی داشته باشیم حتماً از کدنویس متخصص و با تجربه استفاده کنیم.

6. فعال کردن Gzip Compression

فشرده سازی فایل های سایت ما می تواند کمک زیادی به افزایش سرعت بارگذاری سایت در مرورگر بکند. فشرده سازی فایل ها به این معناست که فایل های مختلف وب سایت را به صورت یک فایل فشرده در آورده و باعث کاهش حجم آن فایل ها بشویم. Gzip Compression دقیقاً از همین روش استفاده می کند و با استفاده از آن می توانیم حجم فایل های سایت خودمان را کاهش دهیم و در نتیجه زمان لود سایت را پایین بیاوریم.

بیشترین تاثیر Gzip Compression  روی کدهای قالب سایت می باشد. این قابلیت باعث می شود که فایلهای HTML و CSS قالب ما بهینه سازی و فشرده شوند. یکی از ساده‌ترین کارهایی که Gzip Compression انجام می دهد حذف فضای خالی بین کد های قالب می باشد. با حذف این فضاهای خالی حجم نهایی صفحات سایت ما به مقدار قابل توجهی کاهش می یابند. آمار و ارقام نشان می‌دهد که استفاده از Gzip می‌تواند بیش از ۵۰ درصد روی حجم سایت تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد.

افزایش سرعت سایت

قبل از اینکه بخواهید Gzip را در سایت خود فعال کنید باید از پشتیبانی هاست خود بخواهید که این قابلیت در سرور شما فعال باشد. البته امروزه در اکثر سرور ها این قابلیت فعال است. همچنین اکثر مرورگرها از این قابلیت پشتیبانی می کند. به این معنی که وقتی سایت شما توسط مرورگر باز میشود بررسی می کند که آیا Gzip در سایت شما فعال است یا خیر. در نتیجه در صورت فعال بودن این قابلیت فایل های شما از طریق آن بارگذاری می شود.

فعال سازی Gzip در سایت خود

اگر سیستم مدیریت محتوای شما وردپرس است می توانید از طریق نصب افزونه این قابلیت را فعال کنید. برای مثال افزونه WP Rocket که در بخش‌های قبلی معرفی شد این قابلیت را دارد. البته در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوای دیگر مثل جوملا نیز استفاده می کنید می توانید به راحتی این قابلیت را فعال کنید. در joomla به صورت پیش فرض  قابلیت Gzip در تنظیمات این CMS وجود دارد.

یکی دیگر از روشهای فعال سازی Gzip Compression ویرایش فایل htaccess در کنترل پنل هاست می باشد. بعد از ورود به فایل منیجر خود وارد پوشه public_html شوید. در این پوشه یک فایل با نام htaccess وجود دارد. برای فعال سازی Gzip در سایت خود باید قطعه کدهای زیر را به فایل htaccess اضافه کنید. قبل از انجام این کار از فایل htaccess خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. در صورت اشتباه وارد کردن کد ها در این فایل ممکن است خسارت جدی به سایت وارد شود.

در صورتی که کنترل پنل هاست شما سی پنل است, بهتر است از قطعه کد زیر استفاده کنید:

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

اما در صورتی که کنترل پنل هاست شما دایرکت ادمین است بهتر است قطعه کد زیر را به فایل htaccess خود اضافه کنید:

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

اطمینان از فعال بودن Gzip

بعد از اقدامات گفته شده در توضیحات قبلی برای اینکه متوجه شویم آیا Gzip در سایت ما به درستی تنظیم شده یا خیر می‌توانیم از سایت چک کننده Gzip استفاده کنیم. برای این منظور به سایت checkgzipcompression بروید و آدرس سایت خود را در آن وارد کنید. این سایت به شما نشان می دهد که آیا قابلیت Gzip در سایت شما فعال است یا خیر. همچنین به شما خواهد گفت که چه مقدار از حجم آن صفحه از سایت شما توسط Gzip کم شده است.

بزن بریم!  انتخاب بهترین دامنه برای سئو سایت

7. استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN)

یکی دیگر از راههای افزایش سرعت سایت استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) می باشد. این سیستم یک شبکه بزرگ است که چند سرور را به هم متصل کرده و اطلاعات سایت ما را در تمامی این سرورها کپی می کند. در نتیجه کاربران هنگام بارگذاری سایت ما به نزدیک ترین سرور متصل می شوند و سایت ما برای آنها با سرعت خیلی بیشتری بارگذاری می شود. فاصله بین کاربر و سرور تاثیر زیادی روی سرعت بارگذاری سایت دارد. در این روش سایت من روی یک سرور اصلی قرار دارد و به چندین سرور دیگر به صورت شبکه ای لینک شده و متصل است. در نتیجه در فاصله های زمانی مشخص فایل‌های سایت ما روی سرور های دیگر قرار می گیرد. در واقع کاربران یک کپی از سایت ما را از نزدیکترین سرور به خودشان دریافت می کنند.

استفاده از CDN کمک زیادی را به کسب و کارهای بزرگ کرده است. علاوه بر تاثیری که روی افزایش سرعت سایت دارد می تواند باعث افزایش امنیت سایت شما شود. از جمله معروف ترین سرویس دهنده‌های CDN در جهان می‌توان به CloudFlare اشاره کرد که سایت های زیادی در ایران از آن استفاده می کنند. همچنین یکی از سرویس دهنده های داخلی برای CDN شرکت ابر آروان می باشد.

8. عدم بارگذاری فایل های سنگین در هاست

اگر یک سایت آموزشی دارید و یا به هر دلیلی از ویدیو ها و فایل های صوتی در آن استفاده می کنید بهتر است آنها را در هاست خود آپلود نکنید. این کار فشار زیادی روی هاست و پهنای باند آن می آورد و باعث کند شدن صفحات سایت شما می شود. پس بهتر است برای این کار از یک هاست دانلود استفاده کنید. همچنین می توانید از سایت هایی مثل آپارات یا تماشا برای آپلود فایلهای ویدیویی خود استفاده کنید. ممکن است سوال کنید که چرا بسیاری از سایت های بزرگ این فایل ها را در هاست اصلی سایت آپلود می کنند. پاسخ این است که این سایت ها دارای سرور اختصاصی با منابع بالا هستند. در نتیجه آپلود فایل های ویدیویی و صوتی مشکلی را برای آنها ایجاد نمی‌کند و سرعت بارگذاری سایت آنها را کاهش نمی دهد.

9. بهینه سازی پایگاه داده

یکی از دلایلی که باعث کندی سایت چه در بارگذاری و چه در پیشخوان مدیریت آن می‌شود سنگین شدن دیتابیس یا همان پایگاه داده شما می باشد. برای مثال اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید ممکن است بعد از مدتی این مشکل برای شما به وجود بیاید. در صورتی که به صورت مرتب بهینه‌سازی پایگاه داده را انجام ندهید, سایت شما سنگین‌تر و کندتر خواهد شد. در نتیجه نه تنها ممکن است مشتریان زیادی را به علت کندی سایت از دست بدهید, بلکه ممکن است در مدیریت سایت تان نیز دچار مشکل شوید.

تمامی اطلاعات یک سایت مانند اطلاعات افزونه ها, آمار و ارقام, بخش نظرات و غیره در دیتابیس شما ذخیره می شود. برای اینکه در سایت خودمان با افت سرعت مواجه نشویم باید به صورت مرتب برنامه‌ای برای بهینه سازی پایگاه داده و حذف کردن فایل های اضافی در آن داشته باشیم. البته کار با دیتابیس بسیار حساس است و ممکن است با یک اشتباه کوچک آسیب جدی به سایت خود وارد کنید. پس پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر بهینه سازی یک فایل پشتیبان از سایت خودتان تهیه کنید. در این صورت اگر سایت شما با مشکلی روبه‌رو شد به راحتی می توانید به حالت قبلی باز گردید.

افزایش سرعت سایت

دقت کنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس توصیه می شود از افزونه های غیر ضروری در سایتتان استفاده نکنید. همچنین سعی کنید قبل از نصب قالب و افزونه های مورد نظر خود یک بار آنها را به صورت لوکال تست کنید تا از هماهنگ بودن آن با سایت خود مطمئن شوید. نصب کردن و حذف کردن افزونه های زیاد ممکن است باعث سنگین شدن سایت شما بشود. علت این موضوع این است که برخی از افزونه ها بعد از حذف نیز اطلاعات خود را در دیتابیس نگه می دارند.

برای انجام کار بهینه سازی دیتابیس افزونه و پلاگین های زیادی تولید شده است. اگر روی سایت خود افزونه WP Rocket را نصب کرده باشید نیاز به افزونه جداگانه برای بهینه سازی پایگاه‌های داده ندارید. این افزونه در تنظیمات خود یک منوی جدا برای این کار در نظر گرفته است. همچنین افزونه هایی مثل WP Optimize و WP-Sweep برای بهینه سازی پایگاه داده در وردپرس نوشته شده اند. اگر از سیستم مدیریت محتوای جوملا استفاده می کنید می توانید از افزونه Optimize Your Table استفاده کنید و به کمک آن دیتابیس خود را بهینه سازی کنید.

10. استفاده از بارگذاری تنبل (lazy load)

یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرعت بارگذاری سایت استفاده از قابلیت بارگذاری تنبل یا lazy load می باشد. در این روش تصاویر و ویدیوهای سایت ما به صورت یکجا لود نمیشوند. در نتیجه هر وقت کاربر به آن تصویر و یا ویدیو رسید آن بخش بارگذاری می شود. این کار باعث می شود که برای لود شدن سایت نیازی به دانلود تمامی تصاویر توسط کاربران نباشد. در نتیجه سایت ما به سرعت لود شده و نیاز به بارگذاری تصاویر به صورت یکجا ندارد. خیلی از قالبهای استاندارد و حرفه ای این قابلیت را در تنظیمات خود دارند. همچنین افزونه WP Rocket باز هم یکی از پیشتازان در ارائه یک قابلیت برای افزایش سرعت سایت می باشد. در این افزونه برای lazy load یک بخش مجزا در نظر گرفته شده است.

جمع بندی

در سال ۲۰۲۱ داشتن یک سایت پر سرعت اهمیت بسیار بالایی دارد. با توجه به پر سرعت تر شدن اینترنت های همراه و خانگی و همچنین پیشرفت رقبا در صورت نداشتن یک سایت با سرعت بارگذاری بالا به هیچ عنوان نمی توانیم موفق باشیم. اگر در سایت ما مشکل سرعت وجود داشته باشد نه تنها کاربران جدید را از دست خواهیم داد بلکه کاربرانی که قبلا به سایت ما علاقه داشتند نیز ممکن است به وب سایت های رقیب مراجعه کنند.

تمرین: نکاتی که در این مقاله گفته شد را در سایت خود پیاده سازی کنید. اگر به صورت کامل این آموزش را اجرا کنید نتایج بسیار خوبی را خواهید گرفت و نمره خود را در سایت های امتیاز دهی به سرعت افزایش خواهد داد. همچنین توصیه می‌کنیم که هیچگاه روند افزایش سرعت در سایت را متوقف نکنید و همواره به دنبال روش های جدید برای این امر باشید.