انواع ریدایرکت در سئو

انواع ریدایرکت

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به یه آموزش دیگه از آموزش های رایگان سئو در سئو فار خوش اومدید. در این آموزش قراره راجب انواع ریدایرکت با هم دیگه صحبت کنیم و به بررسی اون ها بپردازیم. در حالت کلی پروسه فوروارد کردن URL ای به URL متفاوت دیگه ای رو ریدایرکت کردن میگن.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت کردن روشی هست برای ارسال کاربرها و موتورهای جستجو به نشانی اینترنتی متفاوت از اون چه که در ابتدا درخواست شده بوده. سه ریدایرکتری که بیشترین استفاده از آنها می شوند عبارتند از 301، 302 و متا تگ رفرش (Meta Refresh).

انواع ریدایرکت

  • ریدایرکت 301 با مفهوم «به طور دائم منتقل شد»، این نوع از ریدایرکت برای بهینه سازی موتور های جستجو توصیه می‌شود.
  • ریدایرکت 302 با مفهوم «پیدا شد» یا «به طور موقت منتقل شد».
  • متا تگ رفرش (Meta Refresh).

ریدایرکت 301 به طور دائم منتقل شد

301 ریدایرکتی دائمی هست که ارزش کامل لینک (قدرت رتبه بندی) رو به صفحه ریدایرکت شده منتقل میکنه. برای انجام این نوع ریدایرکت، 301 به کد وضعیت HTTP رجوع می‌کند. در اکثر مواقع، ریدایرکت 301 بهترین روش برای پیاده سازی ریدایرکت‌ها بر روی وب سایت هست. همچنین این نوع از ریدایرکت بین انواع ریدایرکت برای سئو مفید تر هست.

انواع ریدایرکت

گاهی برای درست کردن ریدایرکت های 301 دچار مشکل میشیم و سایتمون وردپرسی نیست تا با افزونه این کار رو انجام بدیم. برای حل این مشکل میتونید از سایت های سازنده ریدایرکت مثل aleydasolis استفاده کنید.

ریدایرکت 302 پیدا شد

از ریدایرکت 302 زمانی استفاده کنید که منبع URL به طور موقت تغییر کرده باشه. برخی از کارمندان گوگل اظهار کردن که در مواردی ممکن هست ریدایرکت 301 و 302 به طور مشابه عمل کنن، اما شواهد به ما نشون میده که ایمن‌ ترین راه برای اطمینان از اعتبار جستجوگرها و هر نوع مرورگری، استفاده از 301 برای ریدایرکت کردن دائمی URL‌ها هاست. علت اینه که اگر چه از نظر تئوری هر دو ریدایرکت 302 و 301 میتونن مقدار یکسانی از ارزش لینک رو انتقال بدن، اما مواردی وجود داره که ممکنه 301 سیگنال قانونمندتر و قویتری رو به گوگل انتقال بده. در مواردی که ریدایرکت کردن واقعاً به صورت موقتی باشد، 302 ممکن هست مناسب‌ترین راه باشه.

بزن بریم!  بهترین سیستم مدیریت محتوا

307 به طور موقت منتقل شد

ریدایرکت 307 یکی دیگه از انواع ریدایرکت هست که در واقع همون ریدایرکت موقت 302 در HTTP نسخه 1.1 نام داره. در برخی موارد اکثر خزنده‌های عمده وب (وب کراولر ها) با اون ها مثل 302 رفتار می‌کنن. پس تقریباً بهتر هست که برای تمامی موارد از 301 استفاده بشه. استثنایی که در اینجا وجود داره این هست که محتوا فقط به طور موقت منتقل میشه (مثل زمان عملیات تعمیر و نگهداری) و سرور از قبل توسط موتورهای جستجو به عنوان نسخه‌ای سازگار با 1.1 شناخته شده هست.

انواع ریدایرکتاساساً غیرممکنه که مشخص بشه آیا موتورهای جستجو صفحه‌ای رو سازگار تشخیص دادن یا نه. پس به طور کلی بهتر هست برای محتوایی که به طور موقت منتقل شده از ریدایرکت 302 استفاده شود.

متا تگ رفرش

متا تگ رفرش‌ها نوعی از انواع ریدایرکت هستن که به جای اجرا در سطح سرور، در سطح صفحه اجرا میشن. اون ها معمولاً کندتر هستن و روشی نیستن که برای بهینه سازی موتور های جستجو توصیه بشن. اون ها معمولاً با شمارش معکوس پنج ثانیه‌ای که همراه با متن «اگر در پنج ثانیه ریدایرکت نشدید، اینجا کلیک کنید» هست، مرتبط هستن. متا تگ رفرش‌ها بعضی از ارزش‌های لینک رو انتقال میدن، اما به دلیل قابلیت استفاده ضعیف و از دست رفتن ارزش لینک انتقال داده شده، به عنوان روشی برای بهینه سازی جستجو توصیه نمیشن.

نمونه‌ای از متا تگ رفرش که ممکن هست به شکل زیر باشه:

<http-equiv=”refresh” content=”0; url=https://example.com/”>

بهترین روش بهینه سازی جستجو

این روشی متداول هست که URL ای رو به URL دیگر ریدایرکت کرد. زمانی که این کار رو انجام میدیم، رعایت بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش بهینه سازی جستجو بسیار مهم هست.

اولین مثال متداول در این مورد رو میشه در این سناریو ساده مشاهده کرد: URL ای که باید برای همیشه به آدرس دیگه ای ریدارکت بشه.

انواع ریدایرکت

گزینه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود داره. به طور کلی ریدارکت 301 هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو ترجیح داده میشه. بکار بردن ریدایرکت 301 به مرورگرها و ربات‌های موتور جستجو این درک رو میرسونه که صفحه برای همیشه منتقل شده. مورد فوق برای موتورهای جستجو این مفهوم رو میرسونه که صفحه تغییر مکان داده. همچنین محتوای اون یا نسخه به روز شده اون رو میشه در URL جدید پیدا کرد. مثل نمونه زیر، موتورهای جستجو هر لینکی که صفحه اصلی رو به URL جدید انتقال میده، مورد بررسی قرار میدن:

بزن بریم!  آموزش رایگان سئو وردپرس

انواع ریدایرکت

توجه داشته باشید که وقتی صفحه‌ای رو از URL ای به URL دیگر انتقال میدید، مدتی طول میکشه تا موتورهای جستجو، 301 رو پیدا و شناسایی کرده و به صفحه جدید که دارای رتبه بندی و اعتماد قبلی هست اعتبار ببخشن. این روش میتونه روند طولانی‌تری داشته باشه. اگه عنکبوت‌های موتور جستجو به ندرت از صفحه وب اعلام شده بازدید کنن، یا URL جدید به درستی برطرف نشده باشه روند طولانی تر میشه.

ویژگی های دیگه از انواع ریدایرکت

گزینه‌های دیگه ریدایرکت کردن مثل متا تگ رفرش‌ها، میتونن جایگزین‌های ضعیفی باشن. این گزینه ها ممکن هست مثل ریدایرکت 301 نتونن به طور قابل اعتمادی رتبه بندی و ارزش رو برای موتور جستجو رو انتقال بدن.

این ویژگی زمانی پیچیده‌تر میشه که دامنه خودتون رو تغییر بدید. همچنین وقتی محتوا از دامنه‌ای به دامنه دیگه انتقال پیدا کنه. گاهی اوقات به دلیل سو استفاده اسپمرها و بدگمانی موتورهای جستجو، انجام 301 ها بین دامنه‌ها به زمان بیشتری نیاز داره. به این دلیل که به طور صحیح توسط عنکبوت‌های وب دیده شده و شمارش بشن.

چگونه انواع ریدایرکت رو اجرا کنیم

امروزه اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا مدرن (CMS)[1]، راه حل‌ها و یا افزونه‌هایی (پلاگین) رو برای انواع ریدایرکت ارائه میدن. در نتیجه میشه به راحتی ریدایرکت‌های 301 و 302 رو مدیریت کنن. به عنوان مثال، رنک مث (RankMat)، افزونه‌ای رایگان برای وردپرس هست. این افزونه ریدایرکت کردن رو به عنوان نوعی ویژگی پایه‌ای ارائه می‌ده. همچنین بسیاری از بستر‌های میزبانی وب و شبکه تحویل محتوا (CDN)[2] از طریق پنل‌های مدیریتی خودشون، روش‌هایی آسون برای مدیریت کردن ریدایرکت‌ها ارائه می‌دن.

[1] Content Management System
[2] Content Delivery Network

ریدایرکت 301 در .htaccess

یکی از روش‌های معمول اجرای ریدایرکت از طریق فایل .htaccess هست که بر روی سرورهای آپاچی اجرا میشه. در زیر به برخی از دستورالعمل‌های معمول در .htaccess برای ریدایرکت کردن اشاره شده.

بزن بریم!  چقدر زمان میبره تا سئو جواب بده؟

1) برای ریدایرکت کردن کل دامنه به سایت جدید:

Redirect 301 / http://www.example.com

نمونه دامنه داده شده رو با مقصد ریدایرکت جدید خودتون جایگزین کنید. با این روش، تمامی صفحات سایت شما از طریق ریدایرکت 301 به URL مربوطه در دامنه هدف انتقال پیدا میکنن.

2) ریدایرکت کردن تک صفحه

Redirect 301 /oldpage/ http://www.example.com/newpage

شما میتونید از این ریدایرکت در دامنه‌های مختلف و یا در سایت خودتون استفاده کنید.

3) استفاده از mod_rewrite آپاچی

برای داشتن ریدایرکتی منعطف‌تر، شما میتونید از mod_rewrite آپاچی در فایل .htaccess  خودتون استفاده کنید. به عنوان مثال، در اینجا کدی هست که میخوایم در اون برای انجام ریدایرکت از یک غیر www به زیر دامنه www استفاده کنیم.

RewriteEngine on

RewriteBase /

rewritecond %{http_host} ^domain.com [nc]

rewriterule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [r=301,nc]

در رابطه با سناریوهای .htaccess، افراد گروه بهینه سازی موتور جستجو لینچ پین منابع خوبی روگرد آوری کردن.

انواع ریدایرکت با PHP

در اینجا مثالی از پیاده سازی ریدایرکت 301 با استفاده از PHP آورده شده:

<?php
header(“Location: https://www.example.com/”, true, 301);
exit();
?>

ریدایرکت‌های جاوا اسکریپت

در حالی که از نظر فنی امکان پیاده سازی ریدایرکت از طریق جاوا اسکریپت وجود داره، اما این روش در سئو و برای اهداف بهینه سازی موتور جستجو توصیه نمیشه. در حالی که آزمایش نشون داده که ممکنه گوگل ریدایرکت‌های جاوا اسکریپت رو به عنوان 301 تشخیص بده، اما این امری قطعی نیست. به دلیل اینکه جاوا اسکریپت در سمت کاربر اجرا میشه و نه در سمت سرور، پس هیچ تضمینی برای انجام صحیح شاخص گذاری عملیات ریدایرکت کردن توسط گوگل وجود نداره. در انتها، هیچ روشی برای شناساندن کد وضعیت HTTP در هنگام استفاده از جاوا اسکریپت برای انجام ریدایرکت وجود نداره.

اگرچه توصیه نمیشه از جاوا اسکریپت استفاده کنید، اما در زیر مثالی از نحوه پیاده سازی ریدایرکت در جاوا اسکریپت اومده:

<script type=”text/javascript”> function redirect1(){ window.location = “http://www.example.com/new-url/” }

setTimeout(‘redirect1()’, 5000); </script>